YEMEK

Avokado Yemenin Yolları

avokadoGünlük olarak karşılamak zorunda olduğumuz vitamin ve mineralleri meyvelerle rahatlıkla karşılayabiliriz. Ama bazı meyveler vardır ki, onlar tam bir vitamin ve mineral deposudur. İşte avokado da onlardan biridir. Ancak, bu mucizevi meyvenin tadı herkesin beğenmediğini biliyorum. O halde Sinem Kobal’dan avokado yemenin yollarına bakmanızı tavsiye ederim.
Avokado, koparıldığı anda yenmez, oldukça serttir ve tadı pek iyi değildir. Avokado yemek için mutlaka avokadonun olgunlaşmasını ve olgunlaşırken yumuşamasını beklemek gerekir. Bu nedenle dışarıdan alınan avokadoyu 3-4 gün kadar oda sıcaklığında bekletmek, hem renginin koyulaşmasını, hem de tadının yumuşamasını sağlar. Avokado bir bıçak yardımıyla kesilir ve ortadaki büyük çekirdeği çıkarılır.

Avokado bir Orta Amerika meyvesidir. Bu meyvenin en bilinen özelliği oldukça lifli olmasıdır. Bu sayede sindirim sistemi için çok faydalı olur. Potasyum, demir ve magnezyum açısından zengin, ayrıca A, B, C, E ve K vitaminlerini içerir. Yani bu meyvenin diyetlerin baş tacı olmasının nedeni boşuna değil. İşte tek sorun tadı. Aslında tadı öyle kötü olmasa da, bizlerin damak zevkinden biraz farklı olduğunu kabul etmek gerekiyor.  Yine de avokadoyu yemek için mutlaka beklemek gerekiyor. Çünkü bu meyve dalından koparıldığı anda yenmiyor. İlk anda çok sert ve tadı oldukça fena olan avokado, 3-4 gün oda sıcaklığında bekletildiğinde yumuşuyor ve rengi koyulaşıyor. Bir bıçak yardımıyla kolayca kesilip çekirdeği çıkarılacak kıvama geliyor.

avokado

Ben şahsen avokadonun salatasının yapılmasını tavsiye ediyorum. Bu sayede tadını yumuşatmak ve damak zevkimize daha uygun bir hale getirmek mümkün oluyor. Bir avokadoyu ikiye bölüp çekirdeğini çıkarın. Avokadonun etli kısmını bir kaşık yardımıyla bir kaba dökün. Üzerine biraz tuz, limon ve bir diş kıyılmış sarımsak ekleyin. Son olarak isteğinize göre zeytinyağı da ekledikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz.Sinem Kobal olarak önerdiğim bu salata kalori bakımından hafif ve ciddi anlamda da antioksidandır.

avakado

Avokado Yemenin Yolları
5 (100%) 31 votes

Yazar Hakkında

bayankokosh

Yorum Ekle