SAĞLIK

Bronşit Nedir? Ne İyi Gelir?

Herzaman bakımdan ve güzellikten söz ediyoruz. Ama sağlıklı ve zinde olmazsak bu neye yarar ki? Her şeyden önce sağlığımıza dikkat etmeli ve vücudumuza gereken özeni her bakımdan göstermeliyiz. Peki o halde bronşit gibi bir hastalıkla karşılaştığımızda nasıl düzelebiliriz? İşte size Sinem Kobal’dan tavsiyeler:

Akciğerlerimiz bildiğiniz üzere içi boş keselerden oluşur. Hava bu keselere dolar. Bu keselerin adı bronşittir. İşte, eğer bu keseler iltihaplanırsa bronşit dediğimiz hastalık oluşur. Bu hastalığın kötü yanı, bronşitlerin içerisi iltihapla dolduğu için hava bu keselere gerektiği kadar dolamaz.

zencefil

Akut ve kronik olmak üzere iki çeşidi olan bronşit rahatsızlığından tehlikeli olanı kronik olandır. Çünklü kronik rahatsızlık uzun süreli olarak devam eder. Çoğu durumda müdahale etmek bile gerekebilir. Ancak, kronik bronşitten daha tehlikeli bir tür var ki, bu rahatsızlığı adı da KOAH’tır. Hani şu sağlık reklamlarında görünen, sigara içtiği için seslerini ve gırtlaklarını kaybeden hastalar var ya, işte onlar KOAH rahatsızlığı yaşayanlar. Bu rahatsızlığa yakalanmamanın ilk yolu, sigara gibi kötü bir alışkanlıktan uzak durmaktır.

Bronşit kendini açık beyaz ve sarıya benzeyen renkte bir balgamla belli eder. Bu balgama büyük ihtimalle öksürük eşlik eder. Bronşit sırasında nefes darlığı çekmeniz, hırıltılı nefes almanız ve göğsünüzde bir ağrı görülmesi de ihtimaldir. Bitkinlik ve halsizliği unutmamak gerekir.

Eğer;

– Öksürüğünüz bir aydır devam ediyorsa,
– Nefes alırken, nefesinizin yetmediğinden şikayetçiyseniz,
– Uykudan öksürüklerle uyanıyorsanız,
– Ve ateşiniz varsa (En az 38 derece) mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Eğer etkiler çok zayıfsa ve doktordan önce kendiniz bu rahatsızlıkla mücadele etmek, etkilerini zayıflatmak istiyorsanız benim önerim  zencefil, sarımsak, zerdaçal ve okaliptüs yağı olacaktır. Bu bitkilerin çaylarını demleyerek içebilirsiniz. Ama dediğim gibi, bu rahatsızlığın ilk tedavisi mutlaka doktor taradından yapılmalıdır.

zerdaçal

Bronşit Nedir? Ne İyi Gelir?
5 (100%) 20 votes

Yazar Hakkında

bayankokosh

Yorum Ekle