SAĞLIK

Çil Nedir Nasıl Geçer

yüzde çiller Çiller aslında çok güzel, hoş gözükse de, birçok defa fazlası rahatsız edicidir de. En basit anlamda ciltte yaşanan lekelenmeler diyebileceğimiz bu renk değişimlerini giderebilmek için peki hiç mi çare yok? Sinem Kobal’dan tavsiyelere kulak verirseniz, siz de çillerinizden kurtulabilirsiniz.

Çil oluşumu aslında melanin denilen bir protein nedeniyle olur. Melanin proteini cildimize rengini veren bir pigmenttir. Bu pigment her insanda farklı miktarda olur. İşte bazılarımızın bembeyaz bir cilde bazılarımızın da esmer bir cilt rengine sahip olmasının nedeni budur.

Melaninin belli bir yerde birikmesi sonucuyla çil dediğimiz lekelenmeler meydana gelir. Melaninin asıl rengi sarı-kahverengi olduğu için de çillerin görünümü bu renktir. Ancak, söylemek gerekir ki, çilli olmak genetik bir olaydır. Yani çiller güneşte de belirse, aslında anne ve babadan gelen nedeniyle aktarılmıştır.

yüzde çilPeki çiller rahatsız edici boyuttaysa ne yapacaksınız? Bunlardan kurtulmanın hiç mi yolu yok? Elbette gelişen teknoloji sayesinde lazer kullanılarak  çillerden kurtulmak mümkün. Ama çillerin kanser riski taşıyıp taşımadığı kontrol ettirilmeden lazer kullanılmamalıdır. Bu nedenle lazer tedavisi mutlaka bir dermatolog gözetiminde yapılmalıdır. İkinci olarak çil tedavisinde etkili bir yöntem olan Kriyoterapiyi önerebilirim. Bu tedavi de yine yoğun miktarda çili olan kişiler için geçerlidir. Bu tedavi cildin üst tabakası soyularak yapılır. Böylelikle alttan yeni ve sağlıklı deri çıkar.

Bir de çil tedavisinde bitkisel yöntemler vardır ki, Sinem Kobal olarak sizlere tavsiye edebileceğim doğal uygulamalar bunlardır. Siz de evde kendiniz deneyebilirsiniz. 1 çay bardağı süt içerisine 1 salatalığı doğrayın ve bu karışımı 2 saat kendi haline bırakın. Ardından, bir tülbent yardımıyla süzün ve yüzünüze sürün. Yarım saat yüzünüzde beklettikten sonra artık yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bu yöntem çilleri tamamen geçirmese de, ciddi miktarda azaltacaktır.

Çil Nedir Nasıl Geçer
5 (100%) 17 votes

Yazar Hakkında

bayankokosh

Yorum Ekle