SAĞLIK

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Olmalıdır

Evet, bildiğiniz üzere tırnaklar ölüdür. Yani ölü hücrelerden oluşur. Ancak, tırnakların hemen yanındaki hücreler hiçte ölü değildir. Aksine, bakım isteyen, özen isteyen canlı hücrelerden oluşur. İşte tırnak bakımı denilince, asıl olarak bakıma muhtaç olan kısım burasıdır. Bu kısım tırnağın ne kadar sağlıklı olduğunu belirler. Sinem Kobal’ın tavsiyelerine uyarsanız, siz de sağlıklı tırnaklara kavuşabilirsiniz.

sağlıklı tırnakSağlıklı birtırnak kırılmayacak kadar sert ama esnek olmalıdır. Sağlıklı tırnağın yüzeyinde pürüzler olmaz. Renginin ise koyu pembe olması beklenir. Çünkü bu şekilde olan bir tırnak iyi beslenmiş demektir. Yani kan damarları düzgün kan akışını sağlıyordur.

Tırnak bakımının herdaim doğal olması amaçlanmalıdır. Çünkü yüksek oranda kimyasal kullanmak, zamanla tırnaklarda tahribata yol açar. Bu nedenle ağır losyonlar, alkollü bakım ürünleri ya da içeriğinde tehlikeli kimyasallar içeren malzemelerden uzak durulmalıdır. Yine çoğu zaman göz ardı edilse de, tırnaklara zarar veren bir başka etmen de güneştir. Bu nedenle tırnakları güneşin yakıcı etkilerinden korumak gerekir. Aynı şekilde deterjanlardan da uzak durmalısınız.

Tavsiyeler:

-Tırnakların ihtiyacı olan vitamin gurubu B’dir. Yine potasyum tırnakların sertliklerini ve esnekliklerini sağlar. Bu nedenle vücudunuza aldığınız B vitaminine ve potasyuma dikkat etmelisiniz. -Badem çok iyi bir kaynaktır.
-Kalsiyum eksikliğinin tırnakların çok fazla yumuşamasına yol açacağını unutmayın. Süt ve süt ürünlerini beslenmenizden eksik etmeyin.
-Bol bol su içmek tırnak hücreleri için oldukça önemlidir.
-Tırnaklar yağlıyken oje sürülmemelidir. Mutlaka iyi bir markaya yönelmek gerekiyor. Bilinmeyen markaların içeriklerinde tırnaklarınız için zararlı maddeler olabilir.
-Tırnaklarınız nikotin nedeniyle çok sararmışsa, bir limonu 5-10 dakika süreyle bu bölgeye sürebilir ve ardından oksijenli su ile bu sararan bölgeyi temizleyebilirsiniz.

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Olmalıdır
5 (100%) 17 votes

Yazar Hakkında

bayankokosh

Yorum Ekle