DEKORASYON HOBİ

Gümüş Nasıl Parlatılır

Gümüşler birçok evin değişilmez parçalarıdır. Evet bu en eski madeni evimizde çoğu zaman süs olarak kullanıyor ve evimizin dekorasyonunun bir parçası olarak tutuyoruz. Hepinizin bildiği üzere bu değerli şeyler zamanla kararabiliyor. İşte size Sinem Kobal’dan gümüş parlatmak için öneriler:

Aslında gümüş kararmaya karşı dayanıklı bir elementtir. Ancak gümüşün su ve oksijenle tepkimeye girmesi gümüşün kararmasına neden olur. Elbette parlaklıkları ve şıklıkları için evimizde tuttuğumuz gümüşlerin kararmasını hiçbirimiz istemeyiz. Birçok zaman bu durum misafirler tarafından da hoş karşılanmaz. Bu nedenle gümüşlerimizi zaman zaman parlatmalıyız.
Gümüşleri parlatmadan önce, eğer kararmasını istemiyorsanız aslında gümüşlerin havayla temasını kesmek gerekiyor. Burada bahsetmeye çalıştığım; eğer kullanmadığınız gümüşleriniz varsa ve onları kullanmayı düşünmüyorsanız, kaldırırken ağzı sıkı kapalı poşetler içerisine koymalısınız. Bir gümüşü en iyi saklama koşulu budur.

Gümüşlerin kararmasını önlemek için kullanılabilecek ikinci yöntem tırnak cilasıdır. Evet yanlış duymadınız: tırnak cilası gümüşün su ve oksijenle temasını keseceği için gümüşleriniz de kararmaktan kurtulur.

Gümüşü parlatacak doğal bir yöntemden bahsedersek, bu diş macunundan başkası değildir. Bir diş macunu içerisindeki özel kimyasallar gümüşün parlamasını sağlar. Diş macunu sürüp gümüşlerinizi su dolu bir kabın içerisinde yarım saat bekletirseniz gümüşlerinizin istediğiniz parlaklığa ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

dis macunu ile gumus parlatma

Yine sirke, su ve karbonat karışımı iyi bir doğal gümüş parlatıcı olarak görülür. Bir kasenin içerisine 2 yemek kaşığı karbonat, sirke ve biraz da ekleyin. Gümüşlerinizi bu karışım içerisinde bırakırsanız, gümüşleriniz hem parlar hem de karlarmaları gecikir.

Gümüş Nasıl Parlatılır
5 (100%) 2 votes

Yazar Hakkında

bayankokosh

Yorum Ekle