DİYET YEMEK

Paleo Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır

paleo orta üstBelki duymuşsunuzdur; etrafta paleo diyeti diye bir diyet dolaşıyor. Gencinden yaşlısına birçok insanın deneyip oldukça başarılı sonuçlar aldığı bu diyetin bir diğer adı da “taş devri diyeti.” Evet, Sinem Kobal olarak sizin için paleo diyetini açıklamaya çalışacağım.

Adından da anlaşılacağı üzere bu diyet taş devri koşullarında insanların yaşayış ve yemek yeme biçimlerinden şekillenmiş bir diyet. Bu diyetin en önemli özelliği ise pek fazla kurala bağlı olmaksızın birçok şeyin güvenle yenilebilmesi. Düşünün ki, hayvansal yağlar bile serbest. Nasıl yani demeyin. Artık “isteğim kadar yiyorum, kilo veriyorum” diyebileceksiniz.

Paleo diyeti % 50 oranında çiğ sebze ve etlerle yapılan bir diyettir. Hiç şaşırtıcı gelmesin, baştan bunun bir taş devri diyeti olduğunu söylemiştik. O zamanki koşulların uygulanması gerekiyor. O çağlarda insanlar yiyecekleri çok uzun süreler pişirmez, hareketli kalır ve hiç kilo almazlardı. İşte şimdi de öyle olacak. Peki bu diyette hiç yasak yok mu? Her şey mi yeniliyor? Hayır. Un, şeker ve tuz yasak elbette. Taş devrini düşünün, o zamanlar un, şeker ya da tuz kullanılıyor muydu? Hayır. O halde biz de kullanmayacağız. Bu doğal olmayan ürünler hayatımıza sonradan giren gıdalardandır.

paleo diyeti

– Etler kendi yağında hafif çiğ pişirilerek yenilebilir. Sakatatlar ve pastırma serbest ama işlenmiş etler (sosis, salam vs.) yasak.
– Balık serbest. Haftada 2-3 defa yenilebilir. Ama büyük balıklarda biriken civaya dikkat etmeli. Küçük balıkları yemek daha sağlıklıdır.
– Günde 2 tane yumurta yenilebilir.
– Süt doğal olmak koşuluyla dilendiği kadar içilebilir.
– Kuru yemiş ve meyve tüketiminde bir sınır yok. Akşam saat 7’den sonra yenilmemeli.
– İşlenmiş meyve suları yasak. Bu içecekler aynı zamanda çok fazla şeker içerir. Bunun yerine bol bol su içilirse vücut kendini çok daha toparlar.
– Düzenli uyumak ve vücudu dinç tutmak gerekiyor.
– Mutlaka günde yarım saat yürüyüş yapılmalı.

Paleo Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır
5 (100%) 20 votes

Yazar Hakkında

bayankokosh

Yorum Ekle