SAĞLIK

Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

saç üstSaçlarımız hem ölü hücrelerden hem de canlı hücrelerden oluşur. Saçlarımızın canlı kısmı tıpkı bedenimiz gibi nefes alan, yaşayan özelliklerdedir. Bu nedenle saçlarımıza gereken özeni göstermeli ve ihtiyacı olan bakımı yapmalıyız. İşte size Sinem Kobal’dan saç bakımıyla ilgili basit ve pratik öneriler:

Saç bakımı denilince birçok kişinin aklına saçların dıştan görünen kısımlarına yapılan bakım akla gelir. Ama asıl saç bakımı içten yapılan, yani saçın beslenmesi için yapılan bakımdır. Saçın canlı kısmını oluşturan bu bölgelerin belli vitaminlerle ve minerallerle desteklenmesi gerekir. Doğru saç bakımı ancak bu şekilde yapılır.

zeytinyağıZeytinyağı çoğunuzun bildiği üzere oldukça iyi bir saç bakım ürünüdür. Hemde doğaldır. Zeytinyağının en önemli özelliği, yukarıda bahsettiğimiz saçı içten dışa beslemesidir. Ayrıca nemlendirici olması bakımından uzmanlar tarafından en yararlı yağlardan biri olduğu söylenir. Kırılmış ve yıpranmış saçlara sahip kişilerin zeytinyağıyla saçlarına bakım yapması gerekir.

Yağlı saçların bakımı diğer saçlara göre biraz daha zahmetlidir. Bu tip saçlara sahip kişilerin mutlaka saçlarını sık sık yıkamaları gerekir. Yine fazla taramanın da saçları yağlandıracağı unutulmamalıdır. Yağlı saçlara sahipseniz Sinem Kobal olarak size önerebileceğim bakım kil maskesidir. Aktardan kolaylıkla temin edebileceğiniz kili saç derinize sürüp 15 dakika kadar bekletirseniz saçlarınızın yağlanması gecikir. Yine bir not olarak, yağlı saçlar asla fön makinasıyla kurutulmamalıdır.

Saçınızda boya varsa, saç bakımınıza gereken özeni iki kat fazla göstermelisiniz. Saçlar boyandıktan sonra en az 1 gün saçınızı yıkamayın. Ve unutmayın ki saçınız eskisinden de neme çok ihtiyaç duyuyor. Yine doğal nemlendiricileri tavsiye edebilirim. Avakado, badem yağı ve E vitamini yağını aynı ölçüde karıştırıp saçlarınıza sürebilirsiniz. Etkisini kısa sürede göreceksiniz.

Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır
5 (100%) 9 votes

Yazar Hakkında

bayankokosh

Yorum Ekle