YEMEK

Vitamin ve Mineral Deposu Turp

Turp oldukça zengin bir mineral ve vitamin deposudur. Özellikle bağışıklığımızı güçlendirmek için mutlaka yenilmelidir. Sinem Kobal olarak bende sizlerle bu faydalı bitkinin faydalarını paylaşmak istiyorum.

Evet, birçoğumuz için turbun tadı oldukça acıdır. Sade tüketmek birçok kişiye zor gelebilir. Bu nedenle turbu genel olarak salatalarda ya da diğer sebze ve yemeklerle birlikte tavsiye edebilirim. Özellikle limonla birlikte tüketildiğinde çok daha yararlı ve yenilebilir hale gelir. Evet, turbun birçok diyetin de değişilmez tadı olduğunu söylemeliyim. Çünkü turp hem lifli bir yapıya sahiptir hem de içeriğindeki mineraller sayesinde yağ yaktırıcı bir özelliktedir.

Turbun faydalarını sıralayacak olursak;

– Dediğim gibi, lifli yapısı sayesinde sindirim sistemine doğal bir koruma oluşturur. Yanında yenilen diğer yiyeceklerin hazmını kolaylaştırır.

– Turp çok iyi bir antioksidandır. Özellikle karaciğer üzerinde etkilidir. Vücutta birikmiş olan zararlı toksinlerin atılmasını sağlar.

turp icerik

– Turp öksürüğe çok iyi gelir. Evet, kara turp öksürük konusunda baş tacı yapılmalıdır. Orta büyüklükte bir kara turbu alıp baş kısmını kesebilir ve içini oyabilirsiniz. Yani turbu bir kase şekline getirebilirsiniz. Kestiğiniz turbun içerisine bir kaşık bal koyup yeniden baş kısmını kapatırsanız, turbun suyu balla karışacaktır. İşte bu su öksürüğü kesmede oldukça yararlı olur.

– Turp, kötü huylu kolestrolü vücuttan uzaklaştırdığı için, aynı zamanda çok iyi bir kalp-damar koruyucusu olarak görev yapar.

– Turbun bir diğer önemli özelliği de hücre yenilenmesini sağlamasıdır. Bu sayede cildin yenilenmesini ve saçların iyi şekilde beslenmesini sağlar. Şampuanlarınızız içerisine bir kaşık turp suyu damlatarak bu etkiden yararlanabilirsiniz.

– Sizde bu besin değeri yüksek kalorisi düşük (100 gram turp yalnızca 16 kalori içerir) sebzeyi tüketerek genç ve zinde kalabilirsiniz.

Vitamin ve Mineral Deposu Turp
4.9 (98.46%) 26 votes

Yazar Hakkında

bayankokosh

Yorum Ekle