SAĞLIK

Yüzünüzde Kullanmamanız Gereken 10 Ortak Şey

İnternette gezinirken evde cilt bakımınız için yapabileceğiniz bir dolu tarif önünüze çıkar.Ama hepsi cildinize uygun olmayabilir,cildinizi tahriş eder ve sorunlara sebebiyet verebilir.

Cildinizi tahriş edecek ve sorunlara yol açabilecek bazılarını sizler için paylaştım.Bilinçli olabilmek adına Sinem Kobal’ın tavsiyelerine uyun derim.İşe yarayacaktır.

Karbonat

Cildimizin sağlığı için PH dengesi çok önemlidir.Cildin olması gereken PH dengesi yaklaşık 4.5-5 PH civarındadır.Karbonatın içerdiği PH ise 9 dur.Dolayısıyla fazla alkalidir ve cildin dengesini bozabilir.Bu yüzden evde kendinize oluşturacağınız maske ve bakımlar için içeriğinde karbonat kullanılmamasına dikkat etmek gerekir. Yüze kullanılan karbonat tozu önemli nem kaybına neden olur aynı zamanda cildin renk ve düzenini bozabilir.

Limon

Limon suyunun ph seviyesi 2 dir. İçeriğinde çok fazla asidik madde olmasından dolayı cildi tahriş edebilir.cildinize doğrudan uyguladığınız limon ve limon suyu aynı şekilde cilt yapınızı bozabilir.

Saç spreyi

Saç spreyi kullanmak içeriğindeki kimyasal maddelerden dolayı deri ile doğrudan temasa uğradığından saçınızı ve saç derinizi yıpratır. Makyaj sabitleyici olarak bazen kullandığımız saç spreyi cildinizin kurumasına ve gözeneklerin tıkanmasına neden olur.Makyaj sabitleyiciyi özel bir gece için ve uzun bir günde makyajınızı tazeleyemeyeceğiniz zamanlarda nadiren kullanın,onun dışında sakının.

Diş macunu

Diş macunu yaygın olarak bilinen sivilce tedavi yönetemidir. Fakat diş temizliği haricinde kullanıldığında cilde ciddi zararlara neden olabilir.Sivilce tedaviniz için çay ağacı yağını deneyin .Çok daha etkili sonuç alacaksınız.

Vazelin

Vazelin süper kuru cilt üzerinde nem sızdırmazlık özelliğinden dolayı  cildi nemlendirir ve nemsizliği korumak için yararlı olabilir  ancak uzun vadeli bir düzeltme ya da yeterli nemlendirici değildir. Cilde uyguladığınız vazelin  ilk başta cildi  yumuşatacak  ve nemli hissetmenizi sağlayacaktır ama vazelin alacağınız oksijenin cildinize nüfus etmenizi engel olur bu da zamanla kuruluğa neden olabilir.Vazelini sadece ayak ve topuk bakımınız için kullanın,yüzünüze uygulamaktan sakının.

Sıcak su

Sıcak bir duş almak harika bir duygudur ama cildinizin dış katmanına oldukça zararlıdır.Sürekli sıcak duş almak ciltte cilt kuruluğuna neden olur ve cildiniz pul pul dökülmeye başlar.Sürekli nemlendirme ihtiyacı hissedersiniz aynı zamanda alınan sıcak duş alışkanlık haline geldiğinde ciltte çatlamalara neden olur.ılık su ile duş almak çok daha sağlıklıdır.Sıcağı sevenler duş alırken sıcak sudan kaçının ve kendinizi soğuk duşa alıştırın.

Hidrojen peroksit

Hafif bir antiseptik olarak bilinen oksijenli su,  kesik  ve yanıklar gibi yaralanmalar söz konusu olduğunda enfeksiyonu önlemek için kullanılan en iyi yoldur.Bunun dışında cilt bakımınız için kullanmayınız.Kullandığınız takdirde  derinin yanmasına ve  iltihaplara neden olabilirsiniz.

Vücut losyonu

Vücut losyonları vücunuzun nemlenmesi için üretilmiş hoş kokulara sahip , içeriğinde parfüm esansları bulunan losyonlardır ve daha kalın cilt yapısı için tasarlanmış ürünlerdir.İçeriğindeki maddeler yüzünüze uygun olmadığı için bu tarz losyonları yüzünüzde  kulllanmamaya özen gösterin.

Şeker

Şekeri genelde peeling amacı yüze uygulanmasında önerirler ve herhangi bir sakıncasının  olmadığı bilinir.Fakat yüz derisi vücudunuzun diğer bölgelerine göre çok daha ince yapıya sahiptir.Özellikle hassas ciltleri tahriş edebilir.erken cilt yaşlanmalarına sebebiyet vermemek adına içeriğinde tamamen mineral yapılar barındıran yüz peelinnglerini tercih edin.

Alkol ile ovalama

Hidrojen peroksit gibi ispirto  enfeksiyonu önlemek için kullanılan tedavi edici özelliği bulunan bir maddedir. Yaraları sterilize etmek için kullanılan bir antibakteriyel dezenfektandır.Cildi rahatlatır işe yarıyor gibi hissettiren bir “karıncalanma” hissi verir ancak alkol cildi kurutur ve tahriş eder. İçeriğine dikkat ederek alkol içermeyen tonikler kullanın.Bu tarz tonikler cildinizi tıkanmış gözeneklerden arındırır ve ferahlatır aynı zamanda cilt renginizi de sabitler.

Yüzünüzde Kullanmamanız Gereken 10 Ortak Şey
5 (100%) 1 vote

Yazar Hakkında

bayankokosh

Yorum Ekle