HOBİ

Nar Lekesi Nasıl Çıkar

Nar lekesi temizlenmesi en zor lekelerden biridir. Bir kere bulaştığı zaman hiçbir zaman çıkarılamayacağı gibi bir düşünceye kapılınır. Peki gerçekten de öyle mi? Evet bu leke en inatçı lekelerden sayılsa da, Sinem Kobal’ın tavsiyeleriyle kolaylıkla üstesinden gelebilirsiniz.

narNar meyvesi taneli, oldukça sulu bir yapıdadır. Özellikle soyarken, küçük taneli yapısı nedeniyle kolaylıkla dökülebilir, dökülen küçük tanelere basılabilir ve direkt olarak değdiği noktada leke bırakır. Kıyafetlerde, koltuklarda, halılarda leke bırakabilen bu meyveyi artık korkmadan yiyebilirsiniz.

Nar lekesiyle mücadele etmede en önemli şey erken müdahaledir. Nar kuruyup kumaşın içerisine nüfuz etmeden önce yapılacak işlemler nar lekesinin çıkmasını % 100 oranında etkiler. Bunun için el altında bulunan ürünler kullanılabilir. Nar lekesini gördüğünüz anda lekenin üzerine deterjan dökebilirsiniz. Kısa süre lekenin detarjanı emmesini bekleyin ve lekeli ürün bir kıyafetse, katlayarak soğuk suya koyun. Soğuk suda bekleyen lekeyi çitileyerek nar lekesinden kurtulabilirsiniz. Yine halı ve koltuk gibi yerler için halı yıkama şampuanı kullanabilir ve aynı işlemi yapabilirsiniz. Nar lekesiyle mücadele de bir diğer etkili yöntem limon kolonyasıdır. Lekenin üzerine kolonya dökebilir ve bir bez yardımıyla silebilirsiniz. Limon ve alkolün birlikte etkisi lekeyi çıkarmaya yarayacaktır. Ancak burada size bir not: sildiğiniz bezin renkli olmamasına dikkat edin. Çünkü bez renkli olursa, kolonya yüzünden boyası çıkabilir.

Nar lekesini anında göremediyseniz ne yapacaksını? Evet lekeyi anında göremeyebilirsiniz ve leke kuruyabilir. Böyle olduğu zaman daha kapsamlı bir çıkarma işlemi gerekir. Kurumuş nar lekesi için en etkili yol, eczanelerde satılan Asprin adındaki temizleyicidir. Küçük kırmızı bir şişede satılan bu temizleyiciyi lekenin üzerine bolca dökerek bir miktar bekleyebilir ve lekeli kumaşı çamaşır makinesine atarak lekeyi çıkarabilirsiniz.

Nar Lekesi Nasıl Çıkar
5 (100%) 31 votes

Yazar Hakkında

bayankokosh

Yorum Ekle